Před časem jsem na tomto místě psal o tom, že stále existuje málo odborných studií, které by reflektovaly a vyhodnocovaly podmínky pro cestování lidí s postižením v České republice. A přestože jich je stále málo, tak k dispozici jsou. Zajímavou příležitost v tomto ohledu poskytuje studie Cestovní ruch pro všechny, vytvořená na Katedře cestovního ruchu VŠE v Praze již v roce 2008. Přestože problematika cestování zdravotně postižených není primárním předmětem sledování odborné studie, tak je v ní nemalou mírou zmíněna. A poskytuje zajímavé údaje i inspirace ze zahraničí. Zmínil bych zejména dvě části a sice kapitolu Podpora účasti zdravotně postižených na cestovním ruchu (str. 80) a pak kapitolu Podpora účasti na cestovním ruchu rodin s nízkými příjmy (str. 75), neboť jak zkušenosti ukazují, tak nezanedbatelné procento rodin s postiženými dětmi představují matky samoživitelky.
Podpora účasti zdravotně postižených na cestovním ruchu
Podle informací OSN a Světové zdravotnické organizace „Současnou světovou populaci tvoří z 19,64% spoluobčané se zdravotním postižením“. V zájmu každého státu by měla být podpora účasti zdravotně postižených občanů na společenském životě,. Podle této skutečnosti se také posuzuje vyspělost jednotlivých států. Do společenských aktivit patří mimo jiné i cestovní ruch, proto by v této oblasti měli mít lidé se zdravotním postižením rovné šance.
U zdravotně postižených dochází ještě k dalšímu členění podle typu zdravotního postižení, a to
na:
• tělesně postižené s vrozenými vadami a tělesně postižené, jejichž postižení vzniklo během
života,
• zrakově postižené a nevidomé,
• osoby s postižením sluchu,
• osoby mentálně postižené.
Z tohoto výčtu různého zdravotního postižení vyplývají i různé bariéry účasti na cestovním
ruchu a při jejich odstraňování je třeba k těmto specifikům přihlížet.
Zdravotně postižení se setkávají nejčastěji s bariérami jejich účasti na cestovním ruchu
v následujících oblastech:
• v ubytovacích zařízeních,
• ve stravovacích zařízeních,
• v dopravě,
• v kulturních zařízeních a historických objektech.
Podpora účasti na cestovním ruchu rodin s nízkými příjmy
V souvislosti s rodinami s nízkými příjmy je třeba konstatovat, že neexistuje žádné oficiální vymezení této skupiny. V rámci Evropské unie jsou do této kategorie zařazovány „rodiny na pokraji chudoby“. V České republice díky stále existujícími sociálnímu systému do této kategorie téměř žádná rodina nespadá. Jako kritérium pro vymezení „rodiny s nízkými příjmy“ bylo tedy použito kriterium získání přídavků na dítě.
Na základě statistických údajů ČSU z roku 2006 domácnosti s nízkými příjmy mají vyšší výdaje než jsou jejich příjmy, a proto je velmi nesnadné pro tyto rodiny vydávat prostředky na dovolenou, když potřebují v prvé řadě pokrýt své životní náklady. Nicméně je zajímavé, že i u těchto domácností s nízkými příjmy v České republice se objevují výdaje na rekreaci a kulturu ve výši 8,48% (výdaje na stravování a ubytování ve výši 6,53% a na dopravu ve výši 6.78%). Část těchto výdajů může být spojena i s výdaji na cestovní ruch a tedy lze konstatovat, že cestovní ruch i u této skupiny obyvatelstva patří částečně k životnímu stylu. Účast na dovolené rodin s nízkými příjmy však bude velmi malá, ne-li žádná.
V celé Evropské unii „téměř 42% populace nejezdí vůbec na dovolenou, a to hlavně z ekonomických důvodů“. Největším problémem je participace na dovolené v Portugalsku (neúčast téměř 70% ), Španělsku a překvapivě i v Belgii.
Řada zemí má v této oblasti projekty umožňující rozvoj cestovního ruchu pro všechny a participaci i rodin s nízkými příjmy na cestovním ruchu. Nejúspěšnější projekty v této oblasti má Francie (ANCV viz výše, Holiday Assistance Fund), Velká Británie (Family Holiday Association) a Belgie (Centra pro dovolené, Tourist Office for Flanders).
Existující podpory účasti na dovolené rodin s nízkými příjmy v České republice, cílené zaměřené na tento segment v podstatě nejsou. Lze však nalézt určité formy podpory účasti na dovolené rodin s dětmi (bez ohledu na jejich příjmy) např.:
• podpory ze strany samotných podnikatelů v cestovním ruchu (slevy pro rodiny s dětmi)
• podpory ze strany některých zaměstnavatelů (příspěvky z fondů kulturních a sociálních
potřeb)
• podpory ze strany některých zdravotních pojišťoven .
Zdroj: Cestovní ruch pro všechny, MMR ČR, Praha 2008, ISBN 978-80-7399-407-05
Žádné komentáře:
Okomentovat