pondělí 2. ledna 2012

Léto u moře s dětmi s kombinovaným postižením


Pobyt u moře je pro děti s kombinovaným postižením mnohdy větším zdravotním přínosem, než pobyt v lázních. Již několikrát jsem s dětmi takový pobyt absolvovala a tak chci zde nastínit, co vše je nutné zařídit a na co si dát pozor, jestliže chce rodič s postiženým dítětem vyjet k moři stejně, jak s dítětem zdravým. Většinu z nás zdravých ani nenapadne, s čím vším se musí takový rodič potýkat a jakou výhodou následně je cestování ve skupině s pomocí pedagogů.
Jestliže takovéto děti cestují autobusem, je vhodné, aby měly k dispozici ne jedno, ale dvě místa. Je třeba dbát na to, aby děti plně imobilní byly usazeny co nejblíže východům z autobusu, protože přesun v úzké uličce mezi sedadly je téměř nadlidský výkon. Je třeba dopředu upozornit řidiče, s jakými dětmi pojede, že jsou zapotřebí častější zastávky s vhodnými bezbariérovými toaletami. V žádném případě nemohou děti využít toaletu v autobuse. Pokud je např. maminka s takovým dítětem sama, nutně potřebuje pomoc druhé osoby, pokud ona sama si na toaletu odskočí. Dítě na vozíku nebo dítě autistické nemůže nechat ani chvíli samotné. Pokud je ve skupině více invalidních vozíků, i na toto je třeba upozornit řidiče, aby byla vyčleněna větší část zavazadlového prostoru tak, aby se vozíky přepravou nepoškodily a byly bez problémů k dispozici při zastávkách.
Pokud je v místě pobytu delegát, je dobré předem ho seznámit s tím, že přijede skupina postižených dětí. S příslušným hotelem vždy vyjednat, jak jsou veliké pokoje, pokud nejsou bezbariérové, zda je v pokoji dostatek místa pro manipulaci s vozíkem, zda je možné vjet s vozíkem do koupelny a v té se s vozíkem pohybovat, zda šířka všech dveří v pokoji je minimálně 70cm. Nejdůležitější je, zda je v příslušném hotelu výtah, ale nejen to. Hlavní je rozměr výtahu. Např. v  italských hotelích je často vstup do výtahu užší, než je šíře průměrného vozíku. Jednou jsme tuto skutečnost opomenuli a čekalo nás nemilé překvapení a týdenní posilování při nošení dětí do patra v náručí. Důležité je vědět, jaký typ pláže se nachází v místě pobytu, jak daleko je od hotelu, jaký je vstup do vody. Pláže kamenné se strmým vstupem do vody jsou nevhodné. Stejně tak betonové se vstupy po schodech. Nejlepší je pláž s libovolným druhem písku. Komplikovaný pohyb je i na pláži oblázkové, kde se boří vozík i maminka s dítětem v náručí.
Při pobytu na pláži je vhodné využívat pláže s chodníčky, které vedou k moři, protože invalidní vozík hlubokým pískem neprojede. V některých destinacích je možné i požádat o speciální vozíky se silnými pneumatikami. Jestliže chce skupina vyjet na výlet např. lodí, je opět nutné vědět, jak je zajištěn vstup na loď, zda je možný pohyb s vozíkem po lodi, zda je možné jet s vozíkem na toaletu.
Ze států, které jsme navštívili, vyniká příkladným přístupem k postiženým Itálie, kde vstupy do různých zábavných parků mají tyto děti zdarma, ochota personálu v hotelích, na plážích, na lodích je mimořádná. Samozřejmostí je přistavení speciálního autobusu, pokud skupina jede na výlet.
Velkým přínosem je, pokud např. pedagog, který skupinu vede, zná dobře uvedenou lokalitu a má i přehled o možnostech lékařské péče v místě pobytu. Pokud je pobyt dobře promyšlen do všech detailů a jsou vyeliminována všechna možná rizika (viz výše), stává se pobyt na slunci a ve vodě pro děti nezapomenutelných zážitkem.
Napsala: Mgr. Jindra Smisitelová

Žádné komentáře:

Okomentovat